ZatürreZatürre, akciğer dokusunun iltihaplanmasıyla oluşan bir hastalık çeşididir. Zatürre yüksek ateş, sancı, öksürük ve koyu balgam ile kendini belli eden tehlikeli bir hastalıktır. Her 100 zatürre hastalığından 5 tanesi ölümle sonuçlanmaktadır. Bunun sebebi bakterilerin hızla kana ve vücuda yayılmasından kaynaklanmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü’nün araştırmalar sonucunda ortaya çıkan istatistiğe göre, dünyada her yıl 100 kişiden 2’si zatürre hastalığına yakalanmaktadır. Türkiye’de ise Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre, her yıl 90 bin kişi zatürre hastalığına yakalanmakta ve bunlardan 3 bini hayatını kaybetmektedir. Zatürre hızlı ve kolayca yayılan bulaşıcı bir hastalıktır. Bu yüzden dolayı bahsettiğimiz istatistiksel sonuçların oranı yüksektir.

Zatürre Nasıl Bulaşır?

 • Grip ve benzeri üst solunum yolu enfeksiyonları ile bulaşabilir.
 • Hapşırık ve öksürük sırasında etrafa yayılan virüs ve bakteriler sayesinde bulaşabilir.
 • Çatal, kaşık, bıçak, bardak, mendil, havlu gibi eşyalar ile bulaşabilir. ( Başkalarının eşyalarını kullanmamaya dikkat etmek gerekir. )
 • Tokalaşma sırasında kişiden kişiye bulaşabilir.
 • Elden ele dolaşan bir araç ile bulaşabilir. Örnek olarak parayı verebiliriz.

Zatürre Belirtileri Nelerdir?

 • Göğüs ağrısı
 • Hızlı nefes alma
 • Kaslarda ve boğazda ağrı yaşanması
 • Üşüme ve titreme
 • Aşırı su içme
 • İdrarda azalmalar olması
 • 39-40 dereceye kadar çıkabilen yüksek ateş
 • Kendini çok yorgun hissetme ve dalgınlık
 • Söylenenleri güçlükle anlayabilmek

Zatürre Tanısı

Hastanın şikayetleri sonrasında, çeşitli yöntemlerle yapılan muayenede tanı konulur. Muayenede hastanın akciğeri dinlenerek, solunum anormalliği olup olmadığı tespit edilir.

Zatürre

Eğer solunumda herhangi bir anormalliği rastlanırsa zatürre tanısı konulabilir. Bunun yanı sıra akciğerin röntgeni ve kan testi ile de zatürre tanısı anlaşılabilir.

Zatürre Nasıl Tedavi Edilir?

Zatürre tedavisi, hastalığın şiddetine göre belirlenir ve şiddete göre farklı tedaviler gerektirir. Hafif yaşanan zatürre, antibiyotik kullanımı ve balgam söktürücü ya da yumuşatıcı ilaçlarla tedavi edilebilir. İlaç kullanımından belirli bir süre sonra hasta tekrar muayene edilerek, kontrol edilir ve hastalığın ilerleyişi hakkında bilgi edinilir. Aşırı ağır zatürre yaşayan hastalar içinse gözlem altında tutularak, yani hastaneye yatırılarak tedavi edilmesi şarttır. Hasta 7-10 gün arası gözlem altında tutulur ve bu süre içerisinde tedavi uygulanır. Tedavi süresi hastanın durumuna göre değişir. Bu durumda antibiyotik damardan sıvı olarak verilir ve solunum, oksijen desteği ile verilerek tedavi edilir.

Zatürre Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Zatürre belirtisi olan veya zatürre tanısı konulan bir hasta erken tedavi edilmezse ölüm riskiyle karşı karşıya kalabilir. Zatürre tedavisi yapılmadığı sürece ölüm riski yüksek olan bir hastalık türüdür. Zatürre tedavisine geç kalındığında; üst solunum yolu hastalıklarına, kalp hastalığına, şeker, karaciğer, kanser, boğaz hastalıkları, yutkunma güçlülüğü gibi birçok hastalıklara sebep olabilir.

Zatürre hastalığına yakalanmamak için veya zatürreden korunmak için her 5 yılda bir düzenli olarak zatürre aşısı yaptırabilirsiniz. Zatürre aşısını hastalık sırasında yaptıramazsınız. Çünkü hastalığı olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Uzman veya doktor tavsiyesi alarak aşı yaptırmanızı tavsiye ederiz.

Yayınlanma Tarihi : 10.11.2013 13:06:59

Zatürre Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

15 Yorum Yapılmış "Zatürre"

Muhittin

Cevap Sayısı: 0
12-13 gün önce ilçemizdeki adı hastane olan bence sağlık ocağı ancak olabilen kuruma gittim. bana bir boğa spreyi, bir gargara sıvısı ve birde gripol diye ilaç verdi pratisyen arkadaş. Sonra hastalık dahada ilerledi diye diğer pratisyene muayene oldum oda antibyotik vermedi ağrı kesici, suda çözünem bir balgam zöktürücü ve bir öksürük şurubu verdi. Ama hastalığın geçmezse 4-5 gün sonra gögüş hastalıkları uzmanına görün dedi. bende 3. günü sabahı ağrım gece kuru öksürüğüm ateşim fazlalaşınca hemen ildeki özel bir hastaneye gittim göğüs uzmanına göründüm. önce film çekildi ama leke görünce birde tomoğrafi çektiler ve benim 4-5 günden beri zatürre olduğum ortaya çıktı. Bizim adı hastane ama sağlık ocağı donanımlı kurumumuzun pratisyenleri sayesinde zatürre oldum. hakkım onlara haram olsun.

2018-02-28 / Kullanıcı oyu: 4,5

İKRAM

Cevap Sayısı: 0
ALLAH RIZASI İÇİN DOKTORLARI İYİ YETİŞTİRİN zatürre TEŞHİSİYLE HASTANEYE YATIRDILAR 1 HAFTA KALDIM TABURCU ETTİLER 1 HAFTA SONRA TEKRAR RAHATSIZLANDIM HASTANEYE GİTTİM AKCİĞER FİLMİ Mİ ÇEKTİLER 1 SERUM 1 AĞRI KESİCİ TABURCU 2 SAAT SONRA 112 ACİLLE HASTANEYE KALDIRDILAR. 2 İÇERİSİNDE 2. FİLMİ ÇEKTİLER PARDON AKCİĞERLERİNDE SU VAR ÜNİV HASTANESİNE SEVK ETTİLER. SIVI SORLA ALDILAR ÇÜNKÜ YOĞUNLUĞU ARTMIŞ İDİ. 1 HAFTA YATTIM ŞİMDİ NEFES ALIP VERME DÜZENLİ DEĞİL TERLEME FAZLA BOĞAZIM AĞRIYOR NE YAPMALIYIM

2015-07-27 / Kullanıcı oyu: 4,5

idiris

Cevap Sayısı: 0
Aile hekimi anlamadı , grip sandı. Antibiyotik bile verme taraftarı değildi. Bize bıraktı . Ateşi 38i geçince verirsiniz antibiyotiği dedi. Öksürüğü geçmeyince çocuk doktoruna gittik. O, kan tahlili istedi, ciğerini dinledi, ZATÜRRE teşhisi koydu. Ağızdan tedavi etme çalışması yaptıkları için o imkan kalmamış, damardan tedavi edeceğiz dedi.6 gün hastanede kaldık. Çocuğa hem damardan antibiyotik ,hem de ilaçlı buhar verdiler. Çok şükür ZATÜRRESİ kontrol altına alındı. Şuruplarını kullandıktan sonra tekrar kontrole gideceğiz. Bir hafta sonra.

2015-06-29 / Kullanıcı oyu: 4,5

mert

Cevap Sayısı: 0
hiç işime yaramadı onun yüzünden disipline gittim.

2015-03-29 / Kullanıcı oyu: 4,5

emre tüzün

Cevap Sayısı: 0
Arkadaslar benim babam 25 gundur zature tedavisi goruyor hastaneye geldiginde nefes alip vermede çok güçlük çekiyordu 12 gün uyuttular ve solunum makinasina bagladilar ve 12 gunden sonra solunum makinasini çekdiler allahıma çok şükür şuan nefes alırken bir zoluğu kalmadı ama hale zaturesi devm ediyor arkadaşlar bugun 25 gündür arkadaşlr şükür edelim allahım şükür edmesini ögretiyor sabır

2015-01-10 / Kullanıcı oyu: 4,5

ufuk

Cevap Sayısı: 0
ayşe rumuzlu arkadaşim sen bii verem dispansere git

2014-12-05 / Kullanıcı oyu: 4,5

Ali

Cevap Sayısı: 0
2 haftadır zatürre tedavisi görüyorum. Ancak bugün çekilen filmde tam iyileşmenin olmadığı söylendi. Beslenmeme dikkat etmem gerektiğini söyledi doktor. Tecrübesi olanlar yardımcı olabilir mi, neler yapmalıyım?

2014-08-12 / Kullanıcı oyu: 4,5

ayşe

Cevap Sayısı: 0
Çok şiddetli bademcik ağrısı hissediyorum ve iştahsızlık var. Öksürük çok az. Balgam var. Zatürre teşhisi konuldu. Sizce doğru mudur?

2014-05-24 / Kullanıcı oyu: 4,5

deniz

Cevap Sayısı: 0
bende zatüreoldum tedavi iyi sonç verdi iyleştim yanlız ciğerlerimde leker izkaldı onu ömürboyu taşıcamı söylediler iyibesinve iyibakım istiyen hastalık erkenteşissoncunda hayatadöndüm hayat ve yaşamak çokgüzel

2014-05-09 / Kullanıcı oyu: 4,5

Kısmet ismet

Cevap Sayısı: 1
Çocuğum şu anda zatürüye dr hastaneye yatması lazım diyorlar eşim issiz sgkmız yok ne yapmam lazım bana bir yol gösterirseniz cevinirim

2014-02-27 / Kullanıcı oyu: 4,5

Lut

Cevap Sayısı: 1
bir de balgama bitkisel karışımla ne iyi gelir bilen varmı

2014-02-22 / Kullanıcı oyu: 4,5

Ahmet

Cevap Sayısı: 0
Göğsümde nefes alıp verirken hırıltı oluyor. Öksürdüğümde göğsüm yırtılır gibi acı veriyor. Hafif ate, ani sıtma gibi haller yaşıyorum bu öksürük başladığından beri. Doktora gittim franjit dedi. Fakat faranjitin belirtileri benim rahatsızlığım ile uyuşmuyor. Yanlış teşhis konulmuş olabilirmi ?

2014-01-08 / Kullanıcı oyu: 4,5

suat

Cevap Sayısı: 0
arkadaşlar bir ablamız sinameki zatürre hastalığına iyi gelir dedi sizce gerçekten faydalı olur mu?

2013-08-11 / Kullanıcı oyu: 4,5

dilek çınar

Cevap Sayısı: 1
babamı doktora götürdüğümüzde zatürre teşhisi koydular ama öksürürken bir yandanda boğazından kan geliyordu doktorlar kendini zorladığı için boğazı tahriş olmuş dediler acaba gerçekten boğazımı tahriş olmuş yoksa ciğerden gelen bir kan mı cevap verirseniz çok seviniriz

2013-06-09 / Kullanıcı oyu: 4,5

Admin

Cevap Sayısı: 0
Zatürre hakkında siz ne düşünüyorsunuz. Lütfen düşüncelerinizi bizimle ve diğer kullanıcılar ile paylaşın, Zatürre konusunu geliştirmemize ve en doğru bilgileri sunmamıza yardımcı olun.

2013-01-28 / Kullanıcı oyu: 4,5

#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası |RSS Kaynağı| Yardım Forumları

zatürre, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Temmuz - 2018