Kronik Zatürre Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kronik Zatürre Belirtileri ve Tedavisi

Kronik zatürre, Halk dilinde zatürre tıbbi adı pnömon yani akciğer dokusu iltihaplanmasıdır. Kronik uzun süren ve çözüm getirilememiş hastalığın devam etmesi durumuna denir. Kronik zatürre bakteriler başta olmak üzere çeşitli mikroorganizmalara bağlı olarak meydana gelmektedir. Bazı kronik zatürre türlerinde hasta kişilerden sağlam kişilere doğrudan hastalık bulaşma riski vardır. Lakin hastalık çoğunlukla, hastanın kendi ağız, boğaz ve sindirim kanalında bulunan mikropların akciğere ulaşması ile meydana gelir.

Kronik zatürre nedenleri, Vücut savunması zayıf düşmüş kişilerde hastalığa neden olan bu mikroplar kişide kronik zatürre oluşturur. Yani zatürrenin ortaya çıkmasında bulaşmadan çok kişinin vücut direncinin düşük olması daha önemli rol oynamaktadır. Kronik zatürre hastalığına zemin hazırlayan grip ve benzeri solunum yolu enfeksiyonları çok bulaşıcıdır. Öksürük, hapşırık ağız ve burun sekresyonlarıyla bulaşmış bardak, çatal kaşık, mendil, kapı kolu gibi eşyalar ile diğer kişilere geçebilir.

Kronik zatürre belirtileri nelerdir?
  • Nefes darlığı, Fiziksel aktivite sırasında görülür. İlerleyen zamanlarda nefes darlığı fazlalaşır.
  • Öksürük, Akciğer iltihaplanmaya başladıktan 12-36 saat sonra nefes darlığı fazlalaşır ve öksürük sıklaşır.
  • Balgam, Öksürük bazen kuru olmakla birlikte beraberinde bazen sarı ve yeşil balgam görülür.
  • Ateş, Hafiften yükseğe doğru geniş bir yelpazede ateş iniş ve çıkışları görülür.
  • Titreme, Birdenbire titreme gelmesi ve kişide üşüme hissi.
  • Ağrı, Göğüste bıçak gibi giren ve derin nefes alırken şiddetli ağrılar ve baş ağrısı.
  • Zihin karışıklığı, Yüksek ateş beraberinde genellikle yaşlı hastalarda zihin karışıklığı belirtileri gösterir.
  • Aşırı terleme, İştah kaybı, huzursuzluk hissi ve hezeyanlar kronik zatürre belirtileridir.
Kronik zatürre teşhis ve tedavisi, Zatürre bazen grip soğuk algınlığı ve bronşit gibi hastalıklarla karıştırabilir. Bu gibi hastalarda, ateşin, üşütme ve titremeyle yükselmesi, hastanın genel durumunun bozulması, hastalığın ağır seyredip uzun sürmesi, koyu renkli kanlı balgam, göğüs ağrısının eşlik etmesi durumunda zatürre olasılığı dikkate alınarak dikkatli bir şekilde araştırma yapılması gerekir. Kronik zatürre ihmal edilmemesi gereken bir hastalıktır. Erken teşhis edilmesi ve gecikmeden tedaviye başlanması kronik zatürreye bağlı ölümleri azaltmaktadır. Hastanın şikâyetleri, kronik zatürreye uyumlu ise genellikle yapılan muayene ve akciğer röntgenindeki bulgularla kronik zatürre teşhisi konulabilir. Eğer doktor gerekli gördüyse bu durumda kan ve balgam tahlilleri yaptırabilir. Birçok zatürre türünde tedavi evde yapılabilir. Lakin ağır olguların bulunduğu kişilerde, yaşlı hastalarda, yoğun bakım desteği gerektiren hastalarda ve oksijen tedavisi gerektiren hastalarda hastane ortamında kronik zatürre tedavisi yatarak yapılır. Zatürre tedavisi hastaya göre değişir. Tedavi sürecine erken başlanıldığında ayaktan tedavi edilebilen kişilerde sonuçlar çok olumlu ve yüz güldürücüdür. Ancak teşhis ve tedavisi gecikmiş ağır zatürre olgularında ölüm oranı yüksektir.

Zatürreden korunmak için zatürre oluşumunu kolaylaştıran olumsuz faktörler düzeltilmelidir. Hastalıkların uygun şekilde takip ve tedavisi, stresten kaçınma, hijyenik barınma koşullarının sağlanması, dengeli beslenme, alkol, tütün, ilaç bağımlığı kontrolü, ağız ve mide içeriğinin solunum yollarına kaçmasına yol açan risk faktörlerinin en aza indirilmesi gerekir. Risk gurubunda olan kişinin zatürreye karşı bağışıklık kazanması için buna yönelik grip aşıları, pnömokok aşıları ve bağışıklık serum uygulamaları yapılabilir. Zatürreye yol açan ya da kolaylaştırıcı olan grip salgınları sırasında kalabalıkta temasın azaltılması ve maske kullanılması gerekir. Yüksek riskli guruplar grip bulaştırabilecek kişilerin aşılanması korunma için önerilen hususlardan bazılarıdır. Çocukların yeterli beslenememe sebebi ile zatürre olmaları çok kolaylaşır. Ülkemizde doğan bebeklerin %10'undan azı doğumu izleyen ilk 3 ay içinde sadece anne sütü ile beslenmektedir. Anne sütü bebeklerin bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve yapılan aşılara daha iyi yanıt vermesini sağlamaktadır. Bu sebeple anne adaylarının bebeklerini emzirmelerini teşvik edilmesi ve bebeklerin yeterli miktarda anne sütü alması sağlanmalıdır. Ülkemizde aşılama oranı oldukça düşüktür. Bu çocuklarda en önemli zatürre etkenidir. Kızamık, boğmaca ve tüberküloz, aşılarının yapılması zatürre sıklığını azaltacaktır. Çocukların sigaraya maruz kalması zatürre sıklığını ve bu nedenle hastaneye yatıp devamında ölüm oranını artırmaktadır. Çocuklarınızın sigaraya maruz kalmasını önleyerek kronik zatürre olmasının önüne geçin. Zatürre hastalığından şüphe ederseniz vakit kaybetmeden doktora gidip bir an evvel tedavinizi yaptırınız. Unutmayın erken teşhis hayat kurtarır.

Kronik Zatürre Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Zatürre Belirtileri ve Tedavisi

Zatürre Belirtileri ve Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yeni Doğan Bebekte Zatürre Belirtileri ve Tedavisi

Yeni Doğan Bebekte Zatürre Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Zatürre Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Zatürre Belirtileri ve Tedavisi

Zatürre Nedir?

Zatürre Nedir?

Zatürre Bulaşıcımıdır

Zatürre Bulaşıcımıdır

Akciğer Kanserinde Zatürre Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Kanserinde Zatürre Belirtileri ve Tedavisi