Zatürre Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Zatürre Belirtileri ve Tedavisi

Zatürre, akciğer dokusunun iltihaplanmasıyla oluşan bir hastalık çeşididir. Zatürre yüksek ateş, sancı, öksürük ve koyu balgam ile kendini belli eden tehlikeli bir hastalıktır. Her 100 zatürre hastalığından 5 tanesi ölümle sonuçlanmaktadır. Bunun sebebi bakterilerin hızla kana ve vücuda yayılmasından kaynaklanmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü'nün araştırmalar sonucunda ortaya çıkan istatistiğe göre, dünyada her yıl 100 kişiden 2'si zatürre hastalığına yakalanmaktadır. Türkiye'de ise Sağlık Bakanlığı'nın verilerine göre, her yıl 90 bin kişi zatürre hastalığına yakalanmakta ve bunlardan 3 bini hayatını kaybetmektedir. Zatürre hızlı ve kolayca yayılan bulaşıcı bir hastalıktır. Bu yüzden dolayı bahsettiğimiz istatistiksel sonuçların oranı yüksektir.

Zatürre Nasıl Bulaşır?
 • Grip ve benzeri üst solunum yolu enfeksiyonları ile bulaşabilir.
 • Hapşırık ve öksürük sırasında etrafa yayılan virüs ve bakteriler sayesinde bulaşabilir.
 • Çatal, kaşık, bıçak, bardak, mendil, havlu gibi eşyalar ile bulaşabilir. (Başkalarının eşyalarını kullanmamaya dikkat etmek gerekir.)
 • Tokalaşma sırasında kişiden kişiye bulaşabilir.
 • Elden ele dolaşan bir araç ile bulaşabilir. Örnek olarak parayı verebiliriz.
Zatürre Belirtileri Nelerdir?
 • Göğüs ağrısı
 • Hızlı nefes alma
 • Kaslarda ve boğazda ağrı yaşanması
 • Üşüme ve titreme
 • Aşırı su içme
 • İdrarda azalmalar olması
 • 39-40 dereceye kadar çıkabilen yüksek ateş
 • Kendini çok yorgun hissetme ve dalgınlık
 • Söylenenleri güçlükle anlayabilmek
Zatürre Tanısı Nasıl Konulur?

Hastanın şikâyetleri sonrasında, çeşitli yöntemlerle yapılan muayenede tanı konulur. Muayenede hastanın akciğeri dinlenerek, solunum anormalliği olup olmadığı tespit edilir. Eğer solunumda herhangi bir anormalliği rastlanırsa zatürre tanısı konulabilir. Bunun yanı sıra akciğerin röntgeni ve kan testi ile de zatürre tanısı anlaşılabilir.

Zatürre Nasıl Tedavi Edilir?

Zatürre tedavisi, hastalığın şiddetine göre belirlenir ve şiddete göre farklı tedaviler gerektirir. Hafif yaşanan zatürre, antibiyotik kullanımı ve balgam söktürücü ya da yumuşatıcı ilaçlarla tedavi edilebilir. İlaç kullanımından belirli bir süre sonra hasta tekrar muayene edilerek, kontrol edilir ve hastalığın ilerleyişi hakkında bilgi edinilir. Aşırı ağır zatürre yaşayan hastalar içinse gözlem altında tutularak, yani hastaneye yatırılarak tedavi edilmesi şarttır. Hasta 7-10 gün arası gözlem altında tutulur ve bu süre içerisinde tedavi uygulanır. Tedavi süresi hastanın durumuna göre değişir. Bu durumda antibiyotik damardan sıvı olarak verilir ve solunum, oksijen desteği ile verilerek tedavi edilir.

ZatürreTedavi Edilmezse Ne Olur?

Zatürre belirtisi olan veya zatürre tanısı konulan bir hasta erken tedavi edilmezse ölüm riskiyle karşı karşıya kalabilir. Zatürre tedavisi yapılmadığı sürece ölüm riski yüksek olan bir hastalık türüdür. Zatürre tedavisine geç kalındığında; üst solunum yolu hastalıklarına, kalp hastalığına, şeker, karaciğer, kanser, boğaz hastalıkları, yutkunma güçlülüğü gibi birçok hastalıklara sebep olabilir.

Zatürre hastalığına yakalanmamak için veya zatürreden korunmak için her 5 yılda bir düzenli olarak zatürre aşısı yaptırabilirsiniz. Zatürre aşısını hastalık sırasında yaptıramazsınız. Çünkü hastalığı olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Uzman veya doktor tavsiyesi alarak aşı yaptırmanızı tavsiye ederiz.

Zatürre Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Zatürre Başlangıcı

Zatürre Başlangıcı

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Zatürre Aşısının Faydaları Nelerdir?

Zatürre Aşısının Faydaları Nelerdir?

Zatürre Nasıl Bulaşır

Zatürre Nasıl Bulaşır

Zatürre Şifalı Bitkiler Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Zatürre Şifalı Bitkiler Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Zatürre Nedir?

Zatürre Nedir?

Çoçuklarda Zatürre Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Çoçuklarda Zatürre Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi